Szlakiem Gryfa Pomorskiego

  • AUTHOR: admin
  • 25 listopada 2016
gryfpomorski81
Szlakiem Gryfa Pomorskiego

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy koło jeziora Kamiennego, które swoją nazwę zawdzięcza wielkiemu głazowi, zwanemu Diabelskim Kamieniem. Legenda mówi, że ongiś diabeł chcąc zniszczyć jeden z kościołów stojących na tym terenie pochwycił głaz i leciał z nim do celu. W czarta uderzył po drodze grom z jasnego nieba i diabeł kamień z rąk wypuścił. Gdy próbował ponownie podnieść kamień zaświeciło słońce, przed promieniami którego diabeł ukrył się wewnątrz kamienia, dostając się tam poprzez otwór, który miejscowy duchowny wbił żelazny krzyż. Prawdopodobnie we wnętrzu kamienia diabeł siedzi po dziś dzień. Kamień opisany legendą jest jednym z największych głazów narzutowych na Kaszubach. Obwód kamienia wynosi 17 metrów, a jego wysokość 3 metry.

Następnie udaliśmy się do miejsca pamięci poległych członków organizacji Gryf Pomorski. Do grobu polskich bohaterów idzie się przepiękną trasą, kilkanaście kilometrów przez las. Idąc ścieżką wzdłuż północnego brzegu jeziora Lubygość dotarliśmy do bunkra Gryfa Pomorskiego zwanego Ptasią Wolą. Ukrywali się w nim partyzanci z okolicznych miejscowości. W 1943 hitlerowcy zniszczyli bunkier i zabili jego załogę. Przeżył tylko jeden partyzant, Augustyn Kowalecki z Kartuz. Po wojnie bunkier odbudowano i udostępniono turystom. W jego sąsiedztwie znajduje się tablica informacyjna oraz krzyż poświęcony zamordowanym partyzantom.

Nasza wycieczka zakończyła się w miejscowości Kamienica Królewska. Niektórzy z nas, ostatkiem sił, zdobyli jeszcze położoną na północny wschód od Kamienicy „Zamkową Górę” (o wysokości 229 m n.p.m.), do której nawiązują lokalne kaszubskie legendy. Na tym wzgórzu ustawiono taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na sześć jezior: Junno, Kamienickie, Białe, Czarne, Odnoga i Potęgowskie.

0 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top